Położenie

W położonym nad rzeką Wisłok Rzeszowie spotykają się dwie krainy geograficzne: równinna, lesista Kotlina Sandomierska i pięknie ukształtowane, pagórkowate Pogórze Karpackie. Tu krzyżują się trakty drogowe: autostrada A-4 zapewniająca dogodne połączenie sieci dróg Europy Zachodniej z Ukrainą, w ramach III Korytarza Panamerykańskiego i międzynarodowa trasa E-40 Drezno – Kijów. Drogi krajowe nr 9 i 19, umożliwiają najkrótsze połączenie krajów skandynawskich i nadbałtyckich z państwami Europy Środkowo-Wschodniej.Przez Rzeszów prowadzi również magistrala kolejowa E-30 z Zachodu na Wschód, o międzynarodowym znaczeniu gospodarczym.
Dużym atutem Rzeszowa jest również Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, dysponujący drugim pod względem długości w Polsce pasem startowym, oferujący regularne połączenia z: Bristolem, Edinburgiem, Dublinem, East Midlands, Frankfurtem, Londynem (Stansted i Luton), Manchesterem, Oslo oraz Warszawą, obsługiwane przez PLL LOT, Ryanair, Lufthansę oraz Czech Airlines. Lotnisko wykonuje usługi przewozowe Cargo, w ramach której obsługiwane są największe na świecie samoloty.

W 2013 r. Miasto Rzeszów podpisało umowę o współpracy z lotniskiem w Miami mającą na celu zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy Europą Środkową a Ameryką Północną i Środkową. W marcu 2015 r. w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka został uruchomiony drugi w kraju punkt odpraw fitosanitarny.